O založení Fryštátu. Výstava pro malé i velké.

dsc-0725.jpg Chcete vidět kus džbánu, ze kterého možná pila vaše pra, pra - a ještě párkrát pra – bába? Nebo by si vaše děti rády složily puzzle s historickým motivem či vlastní městečko? Zajímá vás, jak vznikl Fryštát a co byla specifika takového středověkého města? Tak to je nová výstava v karvinské pobočce Těšínského muzea určena právě vám.  


DSC_0722.JPG

„Když se podíváte na nákres hradeb, vidíte, že ta vnitřní část města je poměrně malá, končí už opřed dnešním zimním stadionem a před kostelem sv.Marka,“ dozvídáme se od průvodkyně při návštěvě výstavy. Součástí expozice je i model usedlosti nebo pracovní stůl, kde se mohou děti vzdělávat hrou, dospělí třeba vyzkoušet, jak se kdysi psalo a nechybí ani pracovní list, díky kterému si mohou malí i velcí prověřit své nově nabyté znalosti z výstavy. „Snažíme se, aby si děti, a nejen ony, opravdu nějaké vědomosti odnesly,“ vysvětluje průvodkyně. 

Archeologické nálezy, které jsou součástí expozice, pocházejí skutečně z území Fryštátu. Průvodní texty pak objasňují nejen historické souvislosti založení města, ale zasazují tuto událost do širšího kontextu středověkého zakládání měst. 

Kromě aktuální výstavy O založení Fryštátu je v muzeu k vidění také stálá expozice, která připomíná všechny významné milníky z historie města a její součástí je i řada atraktivních zajímavostí od oděvů, přes zdobné předměty ze zaniklých zámků Solca a Ráj, až po funkční klavírový orchestrion značky Dalibor, vyrobený firmou J. Klepetář Praha kolem roku 1905.

Výstava potrvá do 31. srpna tohoto roku. Více informací na webu Muzea Těšínska ZDE.