Cyklo-běh za Českou republiku bez drog

perex_cyklo-běh-proti-drogám.jpg Osvětová akce zavítala během svého 16. ročníku i do Karviné.


perex_cyklo-běh-proti-drogám.jpg

Cyklo-běh odstartoval v pondělí 11. června v Třinci, a hned první den zavítali cykloběžci i do Karviné, kde je na radnici přivítal náměstek primátora Miroslav Hajdušík společně s ředitelem Městské policie Petrem Bičejem a vedoucí Odboru sociálního Magistrátu města Karviné Martinou Smužovou. „Protidrogová kampaň spojená se sportem má poukázat na dopad drog na zdraví zejména u dětí a mládeže a já jsem rád, že cyklo-běžci zařadili do své trasy i Karvinou. Každá taková kampaň, která dokáže alespoň jedno dítě přivést na správnou cestu, má smysl,“ řekl Miroslav Hajdušík.

„Ty drogy jsou dneska na každém kroku, jsou snadno dostupné. A my jsme dneškem překročili historicky sto tisíc vyškolených dětí. Ze zpětné vazby víme, že děti, když dostanou pravdivé informace o drogách, tak mají úžasnou schopnost rozhodnout se, že drogy pro život nepotřebují,“ vysvětlil Pavel Mudra, mluvčí Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog.

Díky projektu „Řekni ne drogám, řekni ano životu“ se po šesti letech rozhodla skoncovat s drogami i dnes osmnáctiletá dcera paní Ivety Černé, která patří mezi stálé cyklo-běžkyně. „Vím, jaká dřina to je se z těch drog dostat. Vím, co to je, když to zasáhne celou rodinu, proto tento projekt podporuji a moc bych si přála, aby se tohle nemuselo dotýkat žádné rodiny, žádného dalšího dítěte. Opravdu to ničí život,“ řekla Černá.

Cyklo-běžci navštíví během deseti dní 38 tuzemských měst, denně ujedou přes 120 kilometrů. Kromě nich navštěvuje školy v daných městech tým lektorů a další skupina se stará o pouliční vzdělávání. Dobrá zpráva je, že podle posledních průzkumů týkající se konopí, klesl mezi mladistvými výskyt jeho užívání.