Každá kniha má svého čtenáře

C.JPG Nově také na letním koupališti v Karviné-Novém Městě.


DSC03736.jpg

09.07.2019Regionální knihovna v Karviné nenabízí čtivo pouze ve svých pobočkách, ale také prostřednictvím regálů v místech, která jsou k četbě jako stvořená. Včera bylo slavnostně zprovozněno již třetí místo určené zájemcům o četbu. Po loni instalovaném regálu u čekárny na vlakovém nádraží, který je součástí sítě Knih do vlaku, následovala letos v únoru knihobudka na krytém bazénu, kterou knihovna získala jako jednu z cen za titul Městská knihovna roku 2018. Třetím místem je od včerejška areál letního koupaliště. „Jsem za letní koupaliště ráda, protože lidé si tady mohou číst a taky za čtenáře, protože já sama bych toho využila jako návštěvník koupaliště, takže z obou stran děkuji,“ kvitovala s povděkem službu vedoucí koupaliště Taťána Červená. „Jsme moc rádi, že se povedlo nainstalovat regály i na letním koupališti. Řešili jsme to s vedením města i s vedením společnosti STaRS v době, když se realizovala instalace knihobudky na krytém bazénu, povedlo se to v krátkém čase. Budeme rádi, když míst přibude,“ řekla ředitelka Regionální knihovny Karviná Markéta Kukrechtová. Knihobudky a regály s knihami cílí především na místa, kde lidé tráví volný čas nebo mají delší chvilku při čekání, třeba na vlak nebo na děti v kroužku. 

Místa volného půjčování knih mají přivést lidi zpátky od mobilů a tabletů ke čtenému slovu v tradiční podobě. „Je vidět, že naše knihovna byla právem vyhlášena knihovnou roku, tahle iniciativa je velmi vítána v dnešním světě, kdy říkáme, že děti nečtou, mládež nečte, je to jednoduše další krok k propagaci čtenářství a já jsem velmi rád, že něco takového vzniklo,“ dodal náměstek primátora Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD).

Půjčování knih je zcela zdarma, bez registrace nebo další administrativy. Knížky v knihobudkách jsou pravidelně knihovnicemi kontrolovány a dle potřeby doplňovány. „Princip je jednoduchý, kdokoliv si může knihu vzít, nechat si ji nebo ji vrátit či přinést svoji vlastní, kterou chce poslat dál, protože heslo knihobudek je, že Každá kniha má svého čtenáře,“ uzavřela ředitelka regionální knihovny.