Další část nádob na separovaný odpad čeká výměna

Still0104_00000.jpg Nejen výměnu, ale i jejich pravidelný vývoz však komplikují nezodpovědní řidiči.


Still0104_00001.jpg

05.01.2023 – Karviná průběžně obměňuje nádoby na separovaný odpad, konkrétně na plast a papír. Nově má město k dispozici 160 kusů. Životnost většiny nádob je u konce, takže se obměňují za nové. Některé nádoby jsou prasklé nebo mají poškozený mechanismus víka,“ vysvětluje nutnost výměny třídících nádob vedoucí provozovny Odpady Technických služeb Karviná Michal Bartečko.

 

received_691465805775314.jpeg

 Při svážení odpadů, ať už komunálního nebo separovaného, narážejí zaměstnanci Technických služeb na velmi častý problém. Ne vždy se snadno ke kontejnerovému stání dostanou kvůli zaparkovaným autům nebo nerespektování žlutého značení na silnici. „Někdy nejde najet do celé ulice nebo vyvézt nádoby, protože tam stojí vozidla. Svozové auto je širší než klasické, proto neprojede tam, kde jiná osobní auto. Byl bych rád, aby řidiči neparkovali na žlutých čarách nebo v zatáčkách, kde auto nemá co dělat,“ dodal Bartečko.

 

Častým tématem je i svaz bioodpadu. Ten se pravidelně sváží od dubna do listopadu, v zimních měsících také, ale ne tak často. „Zaznamenali jsme nárůst požadavků na přistavění bionádob k rodinným domům. Zájem nás těší, ale nelze donekonečna tento počet navyšovat, protože bychom nestíhali tyto nádoby svážet. Přistavujeme je pochopitelně k novostavbám a rodinným domům, kde tyto nádoby nemají,“ řekla vedoucí Odboru komunálních služeb magistrátu Jana Maierová.

 

třídící tašky - kov3.jpg

I v letošním roce pokračuje město v aktivitách na podporu třídění odpadu. „Hned na začátku roku jsme začali tím, že opět rozdáváme kalendáře s harmonogramem svozů odpadů. Jsou tam také termíny s mimořádným přistavěním velkoobjemových kontejnerů, což občané kvitují. Jako v uplynulých letech pokračujeme v rozdávání sáčků do biokošíků, nově máme připraveny třídící tašky na kovové obaly. Ty si mohou občané vyzvednout, včetně letáčku ke správnému třídění, na Odboru komunálních služeb v budově B magistrátu,“ dodala Maierová.

 

O tom, že se v Karviné třídí čím dál víc, svědčí i pravidelná ocenění, které město získává. „Tímto bych chtěla poděkovat občanům, že odpady třídí. Je to vidět na vytříděném množství, které nám každoročně stoupá. V loňském roce jsme byli Skokanem roku a dostali jsme ocenění za třídění elektroodpadu. Přesto, že náklady na odpadové hospodářství rostou, zachovává si město nadstandardní služby. Nejenže neplatíme za odpady, možná jsme jediné město v ČR, ale i to, že nadále přistavujeme velkoobjemové kontejnery mimořádně ve městě,” připomněla vedoucí Odboru komunálních služeb magistrátu. V lednu navíc bude městem projíždět speciální avie, která bude svážet vánoční stromky.

 

Pokud si občané města nejsou jistí, co do které popelnice patří nebo je zajímá, kde vyseparovaný odpad končí, mohou zhlédnout instruktážní videa Technických služeb Karviná.