Karviná bude nadále platit ze svého rozpočtu čipování psů

perex_pes_veterina_ilu.jpg Od nového roku nebude pes bez čipu naočkován v ČR proti vzteklině.


perex_pes_veterina_ilu.jpg

15.10.2019  Na základě novely veterinárního zákona bude muset mít od 01.01.2020 každý pes v České republice čip. Karvinským majitelům psů bude čip hrazen i nadále z rozpočtu města. „Tato povinnost je nově pro chovatelé psů uzákoněna a i přesto se vedení města rozhodlo, že i nadále bude toto čipování majitelům psů hradit,“ říká vedoucí Odboru komunálních služeb Magistrátu města Karviné Jana Maierová.

V Karviné je čipování na území města řešeno už od roku 2004 obecně závaznou vyhláškou. „Každý chovatel, který si přijde načipovat psa, může přijít do kterékoliv veterinární kliniky na území města, protože město má uzavřené smlouvy se všemi veterináři, kteří zde působí. Veterinář psa načipuje a čip uhradí město,“ dodává vedoucí odboru komunálních služeb. Zákonná povinnost čipování je spojena s povinným očkováním proti vzteklině.

„Očkováni proti vzteklině mohou být pouze psi, kteří jsou čipovaní. Je zde jedna výjimka za předpokladu, že zvíře má čitelné tetování provedené před 03.07.2001,“ upřesňuje ředitel Krajské veterinární správy pro MS kraj Severin Kaděrka. Čipování by se neměl žádný majitel vyhýbat, protože mu ve správním řízení hrozí až 20tisícová pokuta. Identifikační známka pod kůží má prioritně zamezit chovům psů v nelegálních množírnách a díky ní se také snadněji dohledá majitel psa při případném zatoulání.

Ročně v Karviné veterináři načipují zhruba kolem tří stovek psů, což vychází přibližně na  230 tisíc korun z pokladny města. V současné době je v Karviné zaevidováno asi 4 500 očipovaných psů.