Obyvatelé Karviné ví, kam s vysloužilým elektrem

perex_wintejnery1.jpg Společnost ELEKTROWIN eviduje u našeho města více jak 40% meziroční nárůst odevzdaného elektra.


perex_wintejnery1.jpg

23.01.2020 – Statutární město Karviná spolupracuje s firmou ELEKTROWIN a.s., která odebírá ze Sběrného dvora Technických služeb Karviná, a.s. vysloužilé elektrospotřebiče za účelem dalšího zpracování a recyklace.

Dle posledních informací společnosti ELEKTROWIN jsme v Karviné odevzdali prostřednictví sběrného dvora meziročně o 40 % více elektra, což dokazuje, že si Karviňáci uvědomují smysl třídění a recyklace. Zatímco v roce 2018 jsme odevzdali 61,405 tun, loni to bylo již 86,046 tun. Každý obyvatel Karviné tak v roce 2019 odevzdal v průměru 1,628 kg starého elektra oproti 1,147 kg z roku 2018.

Uskladnění a pravidelné předávání takového množství elektra k dalšímu zpracování není jednoduché. Od posledního čtvrtletí roku 2018 však s tímto pomáhají zaměstnancům sběrného dvora a všem pracovištím zapojeným do zpětného odběru a procesu recyklace tzv. „wintejnery“. Jedná se kontejnery pro shromažďování zpětně odebraného elektrozařízení v areálu technických služeb. Manipulace s elektrem je díky nim mnohem rychlejší a pro obsluhu všech zapojených pracovišť i snazší. Velkokapacitní kontejnery jsou uzamykatelné a tím dochází k eliminaci rozebírání elektra po celé trase až k recyklační lince.

perex_wintejnery2.jpg

Jeden z kontejnerů je vyhrazen vysloužilé chladící technice, ve druhém končí ostatní velké spotřebiče jako např. pračky, sporáky či myčky. Své místo tu mají i malé elektro spotřebiče odevzdané ve sběrném dvoře.

Spotřebiče jsou zdarma odebírány Sběrným dvorem v areálu technických služeb v Karviné-Novém Městě od 1. dubna do 31. října (po–pá: 8:30–17:00; so: 6:00–14:30; ne: zavřeno) a od 1. listopadu do 31. března (po–pá: 7:30–16:00; so: 6:00–14:30; ne: zavřeno).

Asekol-červený kontejner.jpg

Malé vyřazené elektrospotřebiče a baterie můžete rovněž odložit do červených kontejnerů společnosti Asekol a.s., které najdete na kontejnerových stanovištích po Karviné. Jejich prostřednictvím ročně pošlete k recyklaci dalších více než 30 tun vysloužilého elektra. Děkujeme!